Skip to main content
College of ACES and Paul A. Funk Awards
The College of ACES and Paul A. Funk Recognition Awards

The 2020 Funk Awards Banquet has been canceled.

2020 Award Recipients

Each spring we recognize contributions of our faculty, staff, and graduate students through the College of Agricultural, Consumer and Environmental Sciences and Paul A. Funk Recognition Awards. These awards, presented at an evening banquet, honor individuals who have demonstrated outstanding achievements or exceptional service to the college.

PAUL A. FUNK RECOGNITION AWARD

  • Amy W. Ando, Agricultural and Consumer Economics
  • David Miller, Animal Sciences

SPITZE LAND-GRANT PROFESSORIAL CAREER EXCELLENCE AWARD

  • Karen Chapman-Novakofski, Food Science and Human Nutrition

RUNGE FACULTY DISTINGUISHED ACHIEVEMENT AWARD

  • Matthew Hudson, Crop Sciences

FACULTY AWARD FOR GLOBAL IMPACT

  • Juan J. Loor, Animal Sciences

TEAM AWARD FOR EXCELLENCE

  • Integrated Bioprocessing Research Lab:

    Jedi Brown, Food Science and Human Nutrition
  • Beth Conerty, Agricultural and Biological Engineering
  • Brian Jacobson, Food Science and Human Nutrition
  • James F. Johnson Jr., Agricultural and Biological Engineering
  • Phillip Manning, Agricultural and Biological Engineering
  • Ronda Sullivan, Agricultural and Biological Engineering
  • Vijay Singh, Agricultural and Biological Engineering
  • Eric Wolfe, Agricultural and Biological Engineering

FACULTY AWARD FOR EXCELLENCE IN TEACHING

  • Senior

    Carl Nelson, Agricultural and Consumer Economics
  • College

    Paul Davidson, Agricultural and Biological Engineering

FACULTY AWARD FOR EXCELLENCE IN RESEARCH

  • Senior

    Kelly Swanson, Animal Sciences
  • College

    Hannah Holscher, Food Science and Human Nutrition

FACULTY AWARD FOR EXCELLENCE IN EXTENSION

  • Senior

    Richard Cooke, Agricultural and Biological Engineering
  • College

    Laura E. Christianson, Crop Sciences

KARL E. GARDNER OUTSTANDING UNDERGRADUATE ADVISER AWARD

  • Paul Stoddard, Agricultural and Consumer Economics

JOHN CLYDE AND HENRIETTA DOWNEY SPITLER TEACHING AWARD

  • Jonathan Coppess, Agricultural and Consumer Economics

SPECIALIZED FACULTY TEACHING AWARD

  • Sarah Albert Richardson, Animal Sciences

PROFESSIONAL STAFF AWARD FOR EXCELLENCE

  • Sustained Excellence -- Advising, Teaching and Outreach

    Susan Helmink, Natural Resources and Environmental Sciences
  • Sustained Excellence -- Research

    Brenda Davis Koester, Human Development and Family Studies
  • Sustained Excellence -- Administrative/Management or Technical Contributions

    Jessica L. Hartke, Nutritional Sciences
  • Innovation and Creativity

    Carter Phillips, Food Science and Human Nutrition

GRADUATE STUDENT RESEARCH AWARD

  • Ph.D.

    Laura Chatham, Crop Sciences
  • Jamison Watson, Agricultural and Biological Engineering
  • M.S.

    Olivia Obenland, Crop Sciences

LOUIS V. LOGEMAN GRADUATE STUDENT TEACHING AWARD

  • Alyssa Parsons, Human Development and Family Studies
  • Bryan Parthum, Agricultural and Consumer Economics

ACES ALUMNI ASSOCIATION AWARD OF MERIT

  • David Gilmore, B.S. '89 Ag Economics of Geneseo, IL
  • Mark C. Gossett, B.S. '83 Ag Economics of Naperville, IL
  • Tim Hassinger, B.S. '84 Ag Economics of Omaha, NE
  • Bob Johnson, B.S. '66 M.S. '68 Ag Engineering of Waterman, IL
  • Penny Lauritzen, B.S. '86 Agriculture of Lanark, IL
View PDF of past recipients
Frequently Asked Questions